Adet Görememe (Amenore) Nedir?

Adet kanamasının hiç olmaması ya da adetin başladıktan sonra bir nedenle kesilmesi amenore (adet görememe) olarak adlandırılmaktadır. Aşırı stres altında olan kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Primer Amenore

Sekonder seks karakterleri oluşmayan bir kız çocuğunda 14 yaşına kadar, sekonder seks karakterleri oluşan bir kızda ise 16 yaşına kadar adetin başlamamasına primer amenore denir. Sekonder seks karakterleri başlaması sonrasındaki 3 yılda adetin olmaması da primer amenore olarak adlandırılır.

Sekonder Amenore

Normalde adet gören bir kadının, bu adet kanamalarının 3 ay gibi bir süre kesilmesine sekonder amenore denilmektedir. Ancak kimi durumlarda bu süre 6 ayı da bulmaktadır. Bu durum da sekonder amenore olarak adlandırılır.

Fizyolojik Amenore

Daimi bir hastalık olmasa da fizyolojik olabilir. Bu sebeple amenore olan kadınlar fizyolojik ve patolojik isimlendirmeleriyle ikiye ayrılmaktadırlar.

Fizyolojik amenore olan kadınlar gebelik sırasında, menopos sonrasında görülmekte olan amenore hastalarıdır.

Yalancı Amenore

Kriptomenore olarak da adlandırılan yalancı amenore, kanamanın konjenital atrezi ya da septum sebebiyle dışarı akamamasıdır. Bu gibi durumlarda akıntı dışarı çıkamamaktadır. İşte buna yalancı amenore denilmektedir.

Adet görememe durumu, stres altında olan kadınlarda daha sık görülmektedir. Strese bağlı olarak adet kanaması durabilmektedir. Bu nedenle amenorenin psikolojik bir altyapısı da vardır demek yanlış olmaz.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir