Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Kadınların adet dönemlerinden önce hormonal düzeylerinin % 80 gibi bir oranı değişkenlik gösterir. Bu hormonal değişkenliklere bağlı olarak psikolojik ve fizyolojik değişkenler sonucu kadınlarda depresyona varan şikayetler oluşur. Bu dönemde kadınların neredeyse tamamına yakınında bir gerginlik ve çabuk sinirlenme durumu oluşur.  Bu duruma adet öncesi gerginliği adı verildiği gibi tıp dilinde Premenstrüel şikayetler olarak geçmiştir.

Adet Öncesi Gerginlik Belirtileri

Adet döneminden önce oluşan gerginlik ve sinirlilik hali; göğüslerde aşırı hassasiyet, kilo artışı, sindirim sistemi bozuklukları, kas ağrıları, eklem sızısı, kalp çarpıntısı, halsizlik, diş etlerinde kanamalar,  vücut ısısı yükselmesi, baş ağrısı, koku hassasiyeti, uykusuzluk gibi  belirtiler gösterir. Bu belirtilerin tamamını gösterebileceği gibi birini veya bir kaçını da gösterebilir.

Ayrıca fizyolojik belirtilerin yanında adet öncesi gerginlik döneminde duygusal çöküntü olarak adlandırılan depresyon ve endişe hali de kendini gösterir. Depresyon belirtileri bu dönemde çevreye tepki verme ve hızlı bir şekilde sinirlenme olarak ortaya çıkar.  Huzursuzluk ve sinirlilik hali de depresyon belirtisi olarak adet öncesi gerginlik dönemi belirtisi olarak görülebilir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir