Anne Olmaya Hazır Mısınız?

Ailenize yeni bir birey katılacağı dönem anne ve baba çok heyecanlı olurlar. Bu dönem özellikle canından bir parça olarak dünyaya gelecek olan  bebeğe alışma süreci olarak çok önemlidir.

Anne adayı; bebeği için alış veriş yaparak, bebek odasını hazırlayarak kendisi dışında bebek hazırlığı yaparken anne olarak kendisini de hazırlaması gerekir. Anne olduğunda artık hayatında ilgilenmesi gereken, uykusundan feragat edip  bakımını yapması gereken bir bebek vardır. Anne adayı  bebeğin büyüme süreci için kendisini hazırlamalı, gerekirse bir profesyonel yardımı alarak psikolojik olarak kendisini bebeğe alıştırmalıdır.

Bebek doğduktan sonra kendisini bebeğe hazırlamayan anne adaylarının çok küçük bir kısmında  bebekten soğuma ve uzaklaşma durumları görülebilir. Bu tür olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına  bir bebeğin anne hayatında oluşturacağı tüm değişiklikler anneye tecrübeli biri tarafından anlatılmalı, anne için bebeğin ne kadar önemli bir varlık olduğu anlatılarak benimsetilmelidir.  Bu sayede anne adayı kendisini bebeğe alıştırabilir. Gerek duyulması halinde bir psikologtan yardım alınması  çok faydalı olacaktır.

Anne adayı gibi baba adayına da bu süreçte çok fazla görev düşer. Baba adayının anneye baskı yapmaması, bebeğin önemi kadar annenin de çok önemli olduğu baba tarafından anneye hissettirilmeli ve anne adayının bebeğe hazırlanması sağlanmalıdır.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.