Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Anne sütünün bebek için faydaları saymakla bitmez. Bebeği beslemenin yanında, onu enfeksiyonlardan da koruyan anne sütü, bebeğin bağışıklığını destekleyerek sağlıklı kalmasını sağlar. Bebeklerin özellikle aşı dönemlerinde anne sütü ile beslenmeleri oldukça önemlidir. Çünkü anne sütü aşıların etkisini arttırır.

Bebeğe olan faydaları ile mucizevi bir gıda diyebileceğimiz anne sütünün, anneye de pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi, anneyi meme kanserinden koruma etkisidir. Yurtdışında yapılan araştırmalar sonucunda, bir yıl boyunca emzirmenin meme kanserini %4,3 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Annelerin bebeklerine verebilecekleri en önemli hediye anne sütüdür. Fakat bazen annenin sütü bebeğe yetmeyebilir ya da yeterince gelmeyebilir. Böyle durumlarda özellikle ilk kez anne olanlar büyük panik yaşamaktadır. Ancak panik yapmaya gerek yoktur.  Dikkat edecekleri birkaç nokta ve doğru beslenme ile anneler sütlerini rahatlıkla arttırılabilir.

Doğumdan sonra annenin sütü hemen gelmeyebilir. Burada önemli olan süt üretiminin artması için, bebeğin istediği sıklıkta onu emzirmektir. Bunun yanında emzirme pozisyonunun da önemi büyüktür. Bebeğin anne memesini doğru şekilde kavraması, anne sütünü daha iyi çekebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca anne sütünü arttıracak besinler tüketmek ve doğru beslenmek de oldukça önemlidir. Anne sütünü arttıran besinleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Ispanak, karalahana ve özellikle dereotu anne sütünü arttırıcı etkisi olan yeşil yapraklı sebzelerdir. Gün içerisinde salatalarda ve yemeklerde bolca tüketilmelidirler.
  • Nohut, barbunya ve fasulye gibi baklagiller sütün kalitesini arttıran besinler arasındadırlar.
  • Kuruyemişler tüketildikleri takdirde, içerdikleri zengin yağlar ile anne sütünü arttırmaya yardımcı olurlar.
  • Yapılan araştırmalar, sarımsağın bebeğin daha iyi emmesini sağladığını göstermektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu da sarımsağın gaz yapma ihtimalidir. Bu yüzden az miktarda tüketip, bebekte bir etkisi olup olmadığı denenmelidir.
  • Et ve tavuk gibi yemekleri tüketirken kullanılacak bir miktar kimyon da anne sütünü arttırmaya yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında annenin huzurlu olması ve iyi uyuması önemlidir. Çünkü stres ve uykusuzluk anne sütünün kesilmesine yol açabilmektedir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.