Anne Sütünün Faydaları

Bebeklerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin tamamlanabilmesi ve ilerleyebilmesi açısından birçok faktörün etki ettiği bir gerçek. Ancak anne sütünün faydaları, hepsinden önce gelecek kadar büyük bir önem taşıyor. Araştırmaların tümü, anne sütü açısından yeterli şekilde beslenmiş tüm bebeklerin yeterli sağlık seviyesine ulaştığı ve özellikle bağışıklık sistemi açısından çok olumlu etkilerle büyüdüğünü kanıtlamaktadır.

Anne sütü, bebekler için doğal bir sakinleştirici etkisi göstermektedir. Bebeklerin büyüme evresinde yaşadığı sorunları azaltır ya da daha kısa sürede sakinleşmesine yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olması ile de bebeğin vücudundaki zararlı atıkları dışarı atmasına yardım eder. Bebeğin enfeksiyonlara karşı da korunmasını sağlar. Anne sütü yönünden zayıf şekilde beslenen bebeklerin daha çabuk hastalandığı görülmektedir. Bünyenin kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Bebeğin zeka gelişimini de büyük ölçüde destekler.

Anne sütü ve annenin emzirmesi sadece bebeğe değil, anneye de olumlu anlamda etki gösterir. Anne vücudunun ve cildinin yenilenmesini sağlar. Kilo verimini hızlandırır. Bebeği ile olan bağının kuvvetlenmesinde anne sütünün etkisi çok büyüktür.

Anne sütünden gerçek anlamda fayda sağlanması için, annelerin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Süt aracılığı ile bebeğe geçirilen tüm faydalı maddeleri düşünürsek, anne beslenmesi altın değeri taşır.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir