Bebek Emzirme ve Sütten Kesme Dönemleri

Bebek Emzirme Dönemi

Bebekler doğdukları günden itibaren anne sütü ile beslenirler. Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemleri olmadığı için anne sütü hayati öneme sahiptir. Bebeklerin sütten kesildikleri döneme kadar anne sütü ile beslenmelerinden dolayı emzirme dönemi çok önemlidir. Emzirme döneminde bebekler dönem dönem sağlıklı bir şekilde anne sütü emerken dönem dönem de  süt emmezler. Bu durumun nedenleri;

  • Anne baharatlı yiyecekler yememeli,
  • Anne asit özellikli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı, gaz yapıcı özelliği olan besinler ve sebzelerden uzak durmalıdır.
  • Anne bu süreçte bebeğin beyin gelişimi için önemli olan doymuş ve trans yağ içerikli besinler ile beslenmelidir.
  • Yediğimiz sebze ve meyveler üzerinde bulunan zirai ilaç kalıntıları nedeniyle tüm besinler titiz bir şekilde yıkanarak yenilmelidir.

Sütten Kesme Dönemi

Bebekler 6 aylık olduklarında sütten kesilmesi için kademeli olarak emzirme sıklığı uzatılmalıdır. Bu süre içinde bebeklere yardımcı mamalar ve normal besinler verilerek bebek bu besinlere alıştırılmalıdır. Bebeğin hoşuna gidecek mama veya diğer besinleri yedirme sıklığı artırılmalıdır. Bebeğin sütten kesilme süresi 6 – 8 haftaya kadar uzayabilir. Bu dönemde anne ve bebek bağına zarar vermeden gerekirse doktor yardımı alınarak sütten kesme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.