Bebeklerde Göz Tansiyonu

Bebeklerde göz tansiyonu, anne karnındayken göz sıvısı üretiminin başlamasına rağmen, bu sıvının dolaşımını sağlayan damar sisteminin ve göz içi diğer yapıların dış akım kanallarının yeterince gelişmemesi sonucu artan basınçla ortaya çıkar.

Göz tansiyonu için birincil ve ikincil olmak üzere iki çeşit bulunur. Birincil göz tansiyonunda basınç artışlarına sadece genetik bir bozukluk ile kanal sistemlerinin gelişmemiş olması neden olmaktadır. İkincil göz tansiyonu durumlarında ise başka sebeplere bağlı olarak göz tansiyonunda artışlar olmaktadır.

Bebeklerdeki Göz Tansiyonunun Belirtileri

Büyük Göz: Göz içi basınç yükseldiğinde göz balon gibi bir genişleme gösterir ve büyür. Bu nedenle göz tansiyonuna eskiden öküzgözü denilirdi.

Işığa Hassasiyet: Yüksek göz basıncı bulunan bebekler ışığa karşı çok hassastırlar. Işık, bu bebeklere rahatsızlık vermektedir.

Bulaşık Kornea: Göz içi basınç yükselince korneanın arasında hümor aköz denilen bir madde sızıntısı olur ve bu madde korneayı hem ödemleştirir hem de bulanıklaştırır.

Göz Sulanması: Eğer korneada ödem varsa ve ışık yansımaları oluyorsa gözün sulanması doğal bir reflekstir.

Şaşılık: Bazı göz tansiyonlu bebeklerde az görmeden kaynaklanan bir kayma olabilir.

Bebeklerdeki göz tansiyonunun tedavi sürecinin nasıl olacağına ise gözdeki bozukluğun tip ve yaygınlığına göre karar verilir. Göz tansiyonlarında ilk uygulanan cerrahi müdahalenin önemi çok büyüktür. İlk uygulama sonucu sorunu çözme oranı %70 civarındadır. Uygulama sayısı arttıkça başarı oranı düşmektedir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.