Bebeklerde Uyku Bozukluğu

Bebeklerin gelişimi ve büyümesi açısından sağlıklı bir evre geçirebilmesi için yeterli sürede ve aralıklarla uyuması gerekmektedir. Farklı sebeplerden dolayı bebeklerde uyku bozukluğu görülebilir. Anne sütünden kesilme, anne ile geçen zamanın kısalması, diş çıkarma, görülen kabusların artması gibi etkenler nedeniyle bebeklerin uykusuz kalması gerçekleşebilir.

Öncelikle uykusunu alamamış olan bebeğin fiziksel durumu kontrol edilmelidir. Altının ıslak ya da kuruluğu, aç ya da tok olma ihtimalleri, vücut sıcaklığının ölçülmesi gibi durumlara bakılmalıdır. Eğer bu detaylarda olması gerekenden farklı bir durum algılanırsa, hemen bebeğin ihtiyacı karşılanmalıdır. Ağlamasına karşılık sakin yaklaşılmalı ve ritmik hareketlerle yeniden uykuya geçmesi için çalışılmalıdır. Bebekler günde ortalama 18 saat uyumaktadır. 6. aydan sonra 12 saate kadar düşebilir. Mutlaka saat bazında da uyku kontrolü sağlanmalıdır. Ağlayan bebeğin yanına gidilmeli ve güvende olduğu hissettirilmelidir.

Bebeğin her uyanmasını acıkma olarak algılayan ebeveynler de olmaktadır. Mutlaka 6-8 aylık halinden sonrasında açlık için uyanacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle her uyanışında farklı ihtiyaçları olabilir ya da aşırı ses gibi dış etkenlerden dolayı da uyanmış olması düşünülmelidir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir