Çocuklarda Ateş Düşürme Yöntemleri

Çocuklarda görülen yüksek ateş, ebeveynleri çok tedirgin etmektedir. 38 derece üzerindeki vücut sıcaklığı yüksek ateş olarak adlandırılır. Çocukta iştahsızlık, sürekli ağlama gibi sorunlar varsa hemen ateşini ölçmeniz gereklidir.

Öncelikle eğer çocuğunuzun ateşi 40 derecenin üzerindeyse ve asla düşmüyorsa, hemen zaman kaybetmeden en yakın hastaneye götürmelisiniz. Çünkü havale belirtisi ya da başka bir hastalığın alarmı da olabilir. Ancak daha düşük ateş durumlarında veya acil durumlarda evde yapabileceğiniz ateş düşürme yöntemleri de vardır.

Ateş Düşürme Yöntemleri

Çocuğunuzun üzerini asla örtmeyin. Eğer titreme yaşıyorsa çok ince bir havlu ya da çarşaf ile örtebilirsiniz.

Çocuğunuza ılık suyla duş aldırmak çok iyi gelecektir. Uygun bir leğeni veya küveti ılık suyla doldurun. 22-24 derecede su sıcaklığı iyidir. Çocuğu 15 dakika boyunca ılık suyun içerisine oturtun oturtun ve banyo süngeriyle leğendeki suyu vücuduna sürerek masaj yapın.

Yüksek ateşi düşürmek için çocuğunuza bu süreçte oda sıcaklığında bir su vermeniz önemle gereklidir. Terlemeyle ve ateşle vücutta su kaybı olduğu için bu eksiği takviye ederek kapatmak gerekir.

Evinizde yaptığınız tüm acil müdahalelere rağmen çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa hemen vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna veya doktora başvurmalısınız.

Çocuğunuzun ateşini nasıl ölçeceğinizi bilmiyorsanız Bebeğimin Ateşini Nasıl Ölçerim? yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.