Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Daha küçük yaşlardan itibaren görülen idrar yolu enfeksiyonları, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da büyük problemlere yol açmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri ve çocuklarda görülen bu problemle ilgili neler yapılabileceğini siz değerli ziyaretçilerimiz için bu yazımızda paylaşmak istiyoruz.

İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri

Kronik olarak görülen kabızlık veya genital bölgenin temizliğinin yeterince yapılamaması neticesinde idrar yolu enfeksiyonlarının görülmekte olduğu bilinen bir gerçektir.

Belirtileri

İdrarını ağrılı yapması, karın ağrısı, sırt ağrısı, iştah kaybı, ateş, bulantı, kusma ve sık idrara çıkma gibi belirtiler çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunu işaret edebilir. Çocuğunuzun bu şikayetleri yaşadığını gördüğünüz andan itibaren vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvuru yapmanız gerekecektir.

Tanısı

İdrar testi ve idrar kültür testi sonuçlarının birkaç gün içerisinde alınması neticesinde çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tanısı ortaya çıkmaktadır. Sonrasında ise hemen tedaviye geçilerek ağrı şikayetleri azaltılmaktadır.

Tedavisi

Damar yolu veya enjeksiyon yöntemiyle ya da yaş kriterlerine göre hap olarak antibiyotik uygulaması yapılarak çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi gerçekleştirilecektir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir