Çocuklarda İşitme Kaybı

Değerli varlıklarımız olan çocuklarımızda işitme kaybını takip etmek gerekmektedir. Bunun nedenleri arasında genetik faktörü, kızamık veya kabakulak gibi hastalıklar ve menenjit de yer alabilir.

Bu konuda sorun yaşanıp yaşanmadığını anlamak adına bazı davranışlara bakılabilir. İşte sizlere bu yazımızda çocuklarda işitme kaybı üzerine önemli paylaşımlarda bulunacağız.

İşitme kaybı nasıl anlaşılır?

Bebeklik dönemlerinden itibaren, aşırı yüksek seslere karşı tepki vermeleri halinde işitmeyle ilgili problemlerinin olmadığını anlayacağınız çocuklarınızın, tepki vermemesi ise bu soru işaretini aklınıza getirecektir.

Çocuklarınız söylediklerinizi anlama konusunda problem yaşıyorsa, tekrar etmenizi istiyorsa, sesleri ayırt ederken sağa sola çok bakıyorsa ve söyledikleriniz karşısında cevabı verirken uzun süre düşünüyorsa, bu durumlarda işitme kaybının olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda mutsuzluk duyan, aşırı tepki veren ve stres yaşayan, okul hayatında katılım göstermeyen ve özgüveni kırılmış olan çocuklarınızın, işitme kaybı ile ilgili testlerini yaptırmanız gerekmektedir.

İşitme kaybı ile birlikte çocuklarda konuşma bozuklukları da yaşanabilir. İşitme kaybının derecesi tespit edildikten sonra çocuklarınız için bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir