Çocuklarda Kekemelik ve Tedavisi

Çocuklarda kekemelik, akıcı bir şekilde konuşmanın önündeki en büyük engeldir. Kekemeliği, konuşma bozukluğu olarak tanımlayan uzmanlar, kekemelik sonucunda ses veya sözcüklerin sürekli tekrar edilmesinin kalıcı yanlış konuşma alışkanlıklarına yol açabileceği hususunda aileleri uyararak kekemelik sorunu yaşayan çocukları varsa tedavisinde gecikmemeleri gerektiğine vurgu yapmaktadırlar.

Çocuklarda Kekemelik

Çocuklarda görülen kekemeliğin başlıca nedenleri arasında psikososyal açıdan kendilerini baskı altında hissetmesi, sürekli sorun yaşanan aile ortamında bulunmaları ve anne, baba, yakın akraba ya da herhangi bir şeye karşı aşırı korku beslemeleri sayılabilir. Aileler, çocuklarının kapasitelerinin üstünde beklentilere girerek aşırı stres yaşamalarına neden oluyorsa bu tip çocuklarda kekemelik görülme riski oldukça yüksektir. Aileler, çocuklarında kekemeliği tetikleyen ana nedenin baskı ve stres olduğunu asla unutmamalıdır.

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Kekemelik, herhangi bir ilaç kullanılarak ya da ameliyat yapılarak tedavi edilebilecek bir rahatsızlık değildir. Kekemeliğin tek tedavi yöntemi dil ve konuşma terapistlerinin uygulamış olduğu konuşma terapileridir. Kekemelik, genetik kaynaklı değilse konuşma terapilerine üç ya da altı ay arasında başlanması terapistler tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak kekemelik, çocuğun yaşantısını olumsuz olarak aşırı derecede etkiliyorsa psikolojik açıdan sarsılmaması için terapilere hemen başlanmalıdır. Terapiler sonucunda çocuğun konuşmasının düzelmesi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için aileler, hemen ümitsizliğe kapılmamalı ve sabırlı olmalıdır. Çocuklara uygulanan terapi teknikleri ile yetişkinlere uygulanan terapi teknikleri aynı değildir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir