Gebelik Diyabeti ve Tedavisi

Normal yaşantınızda diyabet gibi bir rahatsızlığınız yokken, kadınlar olarak gebelikte diyabet riskiyle karşılaşabilirsiniz. Gebelik diyabeti olarak adlandırılan ve tıpta gestasyonel diyabet olarak geçen bu durum karşısında tedavinin nasıl yapılması gerektiğine değineceğiz.

Hiçbir şikayetiniz olmasa dahi bu riske karşılık olarak 6. Aydan itibaren bu taramaları yaptırmaya başlamalısınız. 6-7 ay arasında yaptırılan bu testler sonucunda gebelik diyabeti tanısı konmasına yönelik adımları da atmış olacaksınız.
Her ne kadar bebeğin doğumu ile birlikte geçeceği düşünülse de, gebelikte diyabet için tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Çünkü değişen fiziksel görünüm ve hormonlarla birlikte bebeğin gelişim seviyesine göre de insüline ihtiyaç duyacak olmasıdır.

Bu nedenle de gebelik öncesi insüline bağlı olarak diyabetin bulunması halinde, alınacak insüline sık aralıklarla devam edilmesi gerekecektir. Doktor kontrolünde sıklaştırılacak bu aralıklar sayesinde gebelikte diyabetin tedavisi insülin ile devam ettirilecektir.

Kan şekerinin normale dönüştürülmesinde ve bebeğin ihtiyacı olan kadarının belirlenmesinde insülin tedavisinin uygulanması sayesinde çözüm bulunacaktır. Anne adayları bu durumdan korksa da, endişe edecek bir durumun olmayacağı konusunda tavsiyelerimizi belirtmekteyiz.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.