Gebelikte Sık Görülen Hastalıklar

Hamilelik, kadınların vücutlarının önemli değişimlere uğradığı ve dış etkilere karşı oldukça hassas oldukları bir dönemdir. Bu nedenle hamilelik sürecinde pek çok hastalık görülebilir. Ancak bazı hastalıklara daha sık rastlanılmaktadır. Gebelikte sık görülen hastalıklar;

Mide Rahatsızlıkları

Gebelik boyunca midede ekşime ve yanma gibi durumlara sık rastlanmaktadır. Bu durum genelde gebeliğin ilk döneminde görülür. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden bu dönemde uzak durulmalıdır.

Baş Dönmesi ile Bulantı ve Kusma

Baş dönmesi, hamilelikte sık rastlanılan bir sorundur. Bulantı ve kusmalar ise bazı gebelerde çok şiddetli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gebenin kilo kaybı olursa hemen doktora gidilmelidir.

Kabızlık

Sindirim sistemi yavaşladığı ve içerdeki bebek büyüdüğü için bağırsaklar düzenli çalışamamaktadır. Bu nedenle kabızlık, hamilelik döneminde çok sık görülür.

Bu duruma karşı bol sıvı almak ve lifli yiyecekler tüketilmelidir.

Hemoroit (Basur)

Hemoroit, anüs girişindeki toplardamarın genişlemesi sonucu görülür. Bebeğin büyüdükçe yaptığı basınç o bölgedeki damarları zorlar. En önemli belirtileri kaşıntı, kanama ve ağrılardır.

Kabızlık, hemoroit oluşumuna neden olur. Bu nedenle bol lifli gıdalar ile bol miktarda sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

Kramplar

Gebeliğin son aylarına gelindiğinde bacaklarda kramplar olmaya başlar. Bunun sebebi, bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesidir. Sinirlere yapılan basınç krampa neden olur. B ve D vitamin takviyeleriyle bu sorun aşılabilir. Ayrıca düzenli yürüyüş yapmak da faydalı olur.

Varis, sık idrar yapma ve diş çürümesi de gebelik döneminde sık görülen diğer rahatsızlıklardandır.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.