Güneş Kremi

Güneş, güneş kremi ve güneş kremi kullanımı cildimiz için göstermemiz gereken en özenli konuların başında gelmektedirler. Peki ya güneş kremi nasıl seçilmelidir?  Hangi sıklıkla uygulanmalıdır? Nasıl kullanılmalıdır?

Öncelikle güneş kremleri hakkında çoğumuzun yanıldığı bir durum vardır. Bu da güneş kremini aşırı sıcak, bulutsuz ve güneşli havalarda ve yalnızca deniz ve havuz kenarlarında kullanmamız gerektiğidir. Fakat güneş kremlerini mevsim farkı olmadan yazın sıcağında, kışın soğuğunda düzenli olarak kullanmamız gerekmektedir. Güneş ışınlarının cildimize öyle büyük zararları vardır ki hava bulutlu bile olsa kremi sürüp o şekilde dışarı çıkmalıyız. Cildimizi güneşten korurken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta da doğru güneş kremi seçiminin yapılmasıdır. Çünkü güneş kremimizi kesinlikle cilt tipimize uygun olacak şekilde seçmeliyiz.

Güneş kremi kullanımında doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Mesela güneş kremi koruma faktörü ne kadar yüksekse o kadar iyi olduğu düşünülmektedir. Bu yanlıştır. Koruma faktör numaraları elbette daha iyi bir koruma sağlar. Fakat burada daha iyi korumadan kastedilen şey süredir. Yani bunu özetleyecek olursak; güneş kremi kullanmadan güneşe maruz kaldığınızda 15 dakika da yanarsınız. Direkt olarak çıkmak yerine 10 faktörlü bir güneş kremi uygulayıp çıktığınızda ise cildinizin yanmasını gösteren bu süre 150 dakikaya ulaşacaktır. 30 faktörlü korumanın yeterli olacağını söyleyen dermatologlar, direkt olarak güneşe maruz kalacaksanız da 50 faktörlü korumayı önermektedirler.

Bir diğer doğru bilinen yanlış ise güneş kreminin ince bir tabaka halinde sürülmesinin yeterli olup olmayacağı konusudur. Güneş kremlerini bol bol sürdüğünüz de elbette ki fazla bir koruma sağlamayacaktır. Fakat çok aza da kaçtığınız zaman koruması yeterli olmayacaktır. Yapmanız gereken şey güneş kremlerini yüzünüze, boynunuza, ellerinize ve bütün vücudunuza yeterli miktarda koruyucu güneş kremi sürdüğünüzden emin olmaktır. Cilt tarafından iyice emilmesini beklemeden de güneşe çıkmak zararlı olacaktır. Genelde güneş kremi sürmek hep son dakika da evden çıkmadan önce aklımıza gelmektedir. Oysa doğru bir uygulama ve tam koruma istiyorsak evden çıkmadan yaklaşık 15-20 dakika öncesinde güneş kremini cildimize uygulamamız gerekmektedir. Bu sayede cildimiz güneş kremini güzelce emer ve tam performans sağlar. Güneşe çıktıktan sonra sürdüğümüzde iyice emilmeyen güneş kremini terimizi silerken silebilmekteyiz. Bu da hiçbir koruma sağlamaz. Bu yüzden de sabah elinizi yüzünüzü yıkar yıkamaz güneş kreminizi sürmeyi alışkanlık haline getirmeniz cildiniz için son derece faydalı olacaktır. Birde güneş kremlerinin çoğu bildiğimiz üzere suya dayanıklıdır. Fakat ne kadar suya dayanıklı da olsa suyla temasında veya gün içinde ihtiyaç duyulduğu takdirde tekrar kreminizi tazeleyebilirsiniz. Yüze ayrı vücuda ayrı güneş kremi kullanmakta kişiye göre değiştirmektedir. Yüzünüzde ciddi derece de sivilceler ve lekeler var ise bu sorunlarınızı arttırmadan cildinize zarar vermeyecek türde bir koruma faktörlü krem seçmeniz gerekmektedir. Birde güneş kreminiz geçen yıldan kaldıysa onu hemen çöpe atın. Çünkü her şeyde olduğu gibi güneş kreminde de bir son kullanma tarihi bulunmaktadır. Buna dikkat ederek kullanacağınız güneş kremi daha faydalı olacaktır.

Doğru güneş kremi tercihinizi cilt tipinize göre yapmanız gerekmektedir. Eğer açık tenliyseniz yüksek faktörlü koruma kullanmanız gerekmektedir. Faktörler 5, 10, 15, 20, 30, 50 diye rakamlarla belirtilmektedir. Fakat sağlıklı bir cilt için kullanmanız gereken en az faktörlü ürünün 15 SPF olması tavsiye edilir. Açık ten renginiz var ise ve kolayca yanabilen bir cilde sahip iseniz en az 30 SPF faktörlü ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Bebek ve çocuklarda ise yine onların cilt yapılarına uygun özel formüllü ürünler tercih etmelisiniz. Aynı zamanda cilt tipleri ne olursa olsun bebek ve çocuklarınız için yüksek faktörlü güneş kremi tercih etmeniz gerekmektedir. Güneş kremi cildinizi erken yaşlanmaktan da koruyacaktır.

https://www.dermoeczanem.com/gunes-urunleri

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir