Hamilelikte Yaptırılması Gereken Testler

Hamilelik hem çok özel hem de anne ve bebek açısından çok kritik bir süreçtir. Bu süreçte yaşanan olumlu ya da olumsuz olaylar bebeğe belirgin şekilde yansımaktadır. Geçmiş çağlarda gözümüzün görmesinin mümkün olmadığı olumsuz durumların, bazı sağlık problemlerinin önüne geçmek imkan dahilinde değildi; ancak çağımızda hem anne ve bebeğin mevcut durumunun ne olduğunu hem de olumsuz durumların önüne nasıl geçileceğini ön görmek artık çok kolay hale gelmiştir. Farklı sağlık durumlarının tespiti için hamilelikte yaptırılması gereken testler farklılık göstermektedir.

Belli başlı testlerin gebelik başlamadan önce yapılması her zaman daha iyi olacaktır. Böylelikle bazı hormonsal problemler tespit edilirse bunların tedavisini gerçekleştirmek daha kolay olacaktır. Bütün bu sorunlar gebelik başladıktan sonra ortaya çıkarsa giderilmesi için uygulanan tedaviler bebek için riskli olabilmektedir. Ayrıca annedeki mevcut sağlık sorunları hamilelik ile birlikte daha da şiddetlenerek annenin yaşamını da riske atmaktadır.

Hamilelikte Yaptırılması Gereken Testler Nelerdir?

Gebelik Testi
Adet gecikmesi sadece hamileliğe değil pek çok sebebe bağlı olabileceğinden hamileliğin gebelik testi ile kesinleştirilmesi gerekmektedir.

Kan Testleri
Kan sayımının hormon düzeylerinin kanda cinsel yolla bulaşabilecek çeşitli virüs varlıklarının enfeksiyon durumlarının tespit edilmesi maksadı ile kanın tüm biyokimyasının ortaya çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca kan grubu da “kan uyuşmazlığı” riski açısından değerlendirilmelidir.

Ultrason Görüntüleri
11-14 haftaları arasında down sendromu riskini ön görmek amacı ile ultrason ile ense kalınlığı ölçümü yapılmaktadır. Ayrıca 7. Haftada vajinal ultrason ile bebeğin kalp atışları tespit edilir. Bu süreçlerden sonra belirli aralıklarla kalp atışları dinlenilmelidir. Herhangi bir sebeple bebeğin kalp atışlarının durması ihtimal dahilindedir. Bu yüzden bu konuda sık kontrol önemlidir. Uzuvların boylarının ölçümü de ultrason ile sağlanmaktadır.

Glikoz Yükleme Testi
Diyabete yatkınlık bu test ile ortaya çıkarılmaktadır.

İdrar Tahlili
Düşüklerin pek çoğu idrar yolu enfeksiyonları yüzünden olmaktadır. Farkedilmeyen gizli enfeksiyonlar için idrar testi de büyük önem taşımaktadır.

İkili, Üçlü ve Dörtlü Test Uygulamaları
Bu tarama testlerinin her biri belirli haftalarda bebeğin down sendromu gibi genetik anormallik risklerinin saptanmasında uygulanmaktadır.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir