Kadınlarda Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da kısırlık oluşabilir. Kadınlarda kısırlık oluşmasına neden olan sebepler şu şekilde sıralanabilir:

1 ) Yumurtlamada oluşan rahatsızlıklar: Kadınlarda kısırlığın en yaygın sebebi olan yumurtlama zorluğu ve yumurtlama sırasında oluşan rahatsızlık çok yaygın görülen sebeplerden biridir.

2 ) Rahim kaynaklı sorunlar:  Rahim ağzı ve iç çeperinden kaynaklı olan sorunlar nedeniyle kısırlık görülür. Rahimde oluşan kayganlık sağlayan mukus sıvısı yeterli salgılanmadığında da kısırlık görülmektedir.

3 ) Alerjik sebepler:  Kadınlarda görülen alerjik rahatsızlıklar spermlerin kalitesini düşürdüğü için kadınlarda kısırlık görülmesine neden olur. Bu durum halk arasında kanalların kanaması olarak da bilinir.

4 ) Yumurtalık kanalındaki hasar: Kadınlarda  yumurtalık kanalında görülen hasar ve yıpranma kısırlık sebebidir.  Bu kanalda oluşan yıpranma, geçirilen hastalıklar,  iltihaplanma olması ve yetersiz, sağlıksız beslenmeden kaynaklıdır.

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi

Kısırlığın tedavisi için mutlaka bir uzaman başvurulması gereklidir. Uzman kontrolünde gerekli tedavilerin uygulanması, kontrollerin düzenli bir şekilde yapılması, yeterli ve düzenli beslenilmesi, spor yapılması ve vücudunuzun yaşam kalitesini artırmanız gereklidir.

Yazar: Admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir