Kadınlarda Menopoz Ve Östrojen Eksikliği

Tüm bayanlar, kadınlık karakterini östrojen hormonuna borçludur. Kadınların fiziki yapılarının belirlenmesinde etkili olan östrojen hormonunun yetersiz olması ciddi depresyonların yaşanmasına neden olabilir. Vücutta östrojen hormonunun eksikliğinin belli bir nedeni yoktur. Östrojen hormonunun eksikliğinin en önemli belirtileri arasında uyku bozukluğu, konsantrasyon eksikliği ve doğru yaptığından emin olamamak yer almaktadır.

Kadınlarda Östrojen Eksikliği

Kadınlarda meydana gelen östrojen eksikliği cinsel hayatlarını da olumsuz etkilemektedir. Ayrıca vajina bölgesinde ve mesanede meydana gelen enfeksiyonların uzun sürmesi kadınları ciddi manada bunalıma sokabilir. Östrojen eksikliğinin en sık yaşandığı dönemlerden biride menopoza yaklaşıldığı dönemdir. Menopoza yaklaşılan dönemde görülen östrojen salgısının düşüklüğü adet görmenin son bulmasıyla biter. Kadınlarda genç yaşta görülen östrojen eksikliği ise genellikle stres kaynaklıdır.

Kadınlarda Menopoz

Kadınlar, menopoz dönemine girdiklerinde aylık olarak gördükleri adetleri kesilir ve vücutta, kadınlık hormonu salgısı olan östrojen salgılamayı durdurur. Kadınlar, bir yıl gibi uzun bir süre adet görmezlerse tıbben menopoz dönemine girmiş sayılırlar. Menopoz dönemine giren kadınların bu döneme uyum sağlayana kadar yaşam kalitelerinde önemli düşmeler meydana gelir. Ülkemizde kadınların menopoza giriş yaşı genellikle 45 olduğu için oldukça düşüktür. Kadınlar, menopozla mümkün olduğunca geç tanışmak istiyorlarsa fazla doğum yapmalıdırlar. Çünkü menopozu geciktirmede en etkin yöntem doğumdur.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.