Kızamıkçık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamıkçığın başlıca nedeni vücuda giren virüslerdir. Bulaşıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı kızamıkçık geçiren insanların, toplumdan uzak durmasında fayda vardır. Kızamıkçıkta vücutta meydana gelen döküntüler, kızamığa çok benzemekle birlikte renk olarak kızamığa göre daha açık renklidir. Kızamıkçık, kızamığa göre daha tehlikesiz bir rahatsızlıktır. Kızamıkçıkta vücutta meydana gelen lekeler iki ya da üç gün içerisinde kaybolur.

Kızamıkcık rahatsızlığının yapılan araştırmalar sonucunda en fazla kış ve ilkbahar mevsimlerinde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Lenf bezleri, boyun bölgesinde bulunduğundan kızamıkcık sonucunda meydana gelen şişlikler boyun bölgesinde olmaktadır. Hamile bayanların, kızamıkcık rahatsızlığına karşı çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü hamileler, ilk üç ay içerisinde bu rahatsızlığa yakalanırsa bebeklerde kalp, körlük ve sağırlık gibi rahatsızlıkların oluşma riski oldukça yüksektir. Buna alınacak en iyi önlem ise kız çocuklarına 12 yaşında kızamıkçık aşısı yapmaktır. Genellikle ergenlik dönemindeki kız çocuklarında görülür.

Kızamıkçık Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamıkçığın tedavisinde uygulanan herhangi bir yöntem yoktur. Sadece ateş yükseldiği zaman ateşi düşürmek için ya da eklem ve başta meydana gelen ağrıları dindirmek için ilaçlar verilebilir. Kızamıkcık, oldukça hafif bir rahatsızlık olduğundan endişe edilmesine gerek yoktur.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir