Lohusalık Depresyonu

Gebelikte meydana gelen değişimlerin yavaş yavaş geçtiği ve doğumdan sonra başlayarak yaklaşık 6 hafta süren döneme lohusa adı verilir. Annelerde lohusalık dönemi içerisinde depresyon da meydana gelebilmektedir. Bebeğin doğumu ile birlikte meydana gelen hayati, fiziksel ve ruhsal değişimler, annelerin de ruh durumunu direkt olarak etkiler. Kimi anneler için daha zor bir süreci temsil eder. Bu sürece lohusalık depresyonu denmektedir.

Bu dönemde annelerde libido kaybı ile birlikte bebeğe karşı hazır hissetmeme durumu gözlenmektedir. YAynı zamanda halsizlik, sürekli uyku hali ve iştah kaybı gibi sonuçları da beraberinde getirir. eni hayatına hemen adapte olamaması, her anne için normal karşılanması gereken bir durumdur. Bir anda değişmesini beklemek doğru olmayacaktır. Anne ile bebeğin daha fazla yakın ve sakin zamanlar geçirmesine önem verilmesi gerekir. Böylelikle anneler lohusalık depresyonunu bebekleri sayesinde atlatabilir.

Mutlaka eşlerin bebekleri kadar anneleri ile de ilgilenmesi gerekir. Anne ve baba arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirecek aktiviteler ihmal edilmemelidir. Süreç sadece bebekle ilgilenmek ve günün ihtiyaçlarını karşılamakla geçmemeli, az da olsa özel sayılacak zamanların yaratılmasına önem verilmesi gerekir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir