Lohusalık Döneminde Beslenme

Anneler, doğumdan sonra sadece kendilerini değil, sütleri ile bebeklerini de beslediği için lohusalık dönemlerinde beslenmelerine eskisinden daha fazla önem göstermelidir. Bu nedenle anneler, hamileyken aldığı kiloları kendilerine dert etmeden sadece beslenmelerine konsantre olmalıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar, bebeklerini düzenli emziren annelerin zorlanmadan forma girdiğini göstermektedir. Uzmanlar, doğum yapan kadınların hamilelik döneminde aldığı kiloları sistemli bir şekilde vermesini tavsiye etmektedir. Eski formuna dönmek isteyen yeni anneler, ayda iki kilodan fazla verdikleri takdirde sağlıklarını olumsuz etkilerler.

Lohusalık Döneminde Beslenme Tavsiyeleri

Uzmanlar, lohusalık döneminde zayıflama diyetini kesinlikle yasaklamaktadır. Lohusalık döneminde kilo vermek isteyen anneler için en uygun yöntem ise kalorisi yüksek besinler yememeleridir. Anneler, lohusalık döneminde bebek emzirmeye başladıkları için vücutları eskiye oranla sıvıya daha çok ihtiyaç duyar. Bu nedenle uzmanlar, lohusalık döneminde annelere bol sıvı tüketmelerini tavsiye etmektedir. Anneler, lohusalık dönemlerinde bebek emzirmeye başladıkları için özellikle kemiklerinin güçlü olması bakımından bolca kalsiyum içeren yiyecek ve içecekler tüketmelidir.

Anneler, lohusalık dönemi ile emzirmeye başladıkları bebeklerinin sağlıklarını korumak istiyorlarsa katkı maddesi içeren tüm yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Anneler, lohusalık döneminde D vitamini eksikliğine maruz kalabilirler. Bunun için bolca güneşlenmeye özen göstermelidirler. Anneler için lohusalık döneminde dikkat etmeleri gereken hususlardan biride bol vitamin içeren yiyecekler yemeleridir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir