Meme Kanserinde Erken Tanıda Kullanılan Yöntemler

Özellikle son zamanlarda ciddi şekilde yaygınlaşan ve kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri hakkında kadınların daha fazla bilgi sahibi olmaları ve erken tanı konusunu daha fazla ciddiye almaları gerekmektedir. Zamanımızın getirdiği stresli yaşam koşullarının meşguliyetlerinin artması ile hazır gıdalara yönelimin, hormonlu sebze ya da meyve tüketiminin veya yüksek radyasyonlu teknolojik aletler ile gün boyu yakından ilgili olmanın; kadınlarda meme kanserini yaygınlaştırdığı pek çok uzmanca söylenmektedir.

Neredeyse her 15 kadından 1’inde görülen meme kanseri; nezle ve gribin görülme sıklığı ile yarışır niteliğe gelmiş vaziyettedir. Bu durumda kadınlar daha fazla dikkat etmek zorunda kalmaktadırlar.

Meme Kanserinde Erken Tanı Yöntemleri

Kendi Kendine Muayene

20 yaşını geçen her kadın regl döneminden hemen sonra ayda 1 defa bu uygulamayı yapmalıdır. Aynada çıplak şekilde meme şekli izlenmeli; belirgin damarların, çöküntülerin ve etkin şekil bozukluklarının varlığı incelenmelidir. Özellikle duş sırasında sabunlanma sırasındaki kayganlıktan yararlanılarak el ile göğüste kitle varlığı araştırılmalıdır. Meme ucunda akıntı olup olmadığı mutlaka gözlenmelidir.

Senelik Genel Cerrahi Taraması

Özellikle 40 yaşından sonra her kadın senede 1 kez genel cerrahi uzmanına başvurarak çeşitli testleri yaptırmalı; tıbbi geçmişlerini, yıl boyunca yaşadıkları doktoruyla paylaşmalıdır. Doktorlar hastasını iyi tanıdığında ileride oluşabilecek olumsuz durumlarda ne gibi rota belirleyeceği konusunda daha hızlı ve etkili adımlar atabilecektir.

Ultrasonografi

Özellikle 35 yaş altındaki kadınlarda bu yöntem uygulanmaktadır. Risk oranı çok düşük, daha hesaplı ve kolay bir yöntemdir. Kitle oluşumları büyük oranda tespit edilebilmektedir. Acısız bir biyopsi yapmak da mümkündür.

Mamografi

35 yaşını geçen bir kadın mutlaka mamografi yaptırmalıdır ve bunu doktorunun belirlediği aralıklarla tekrarlatmalıdır. Teşhis konusunda en net bilgileri bu yöntem vermektedir. Meme iki plaka arasında sıkıştırılarak düşük dozda bir radyasyon verilmekte ve filmi çekilmektedir. Üstten ve yandan olacak şekilde sıkıştırma işlemi yapılır.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir