Prezervatif

Prezervatif, erkekler tarafından kullanılan bir çeşit lastikten yapılmış bir kılıftır. Başlıca amacı dişide gebelik oluşumunu önlemektir. Bir diğer amacı da AIDS gibi cinsel yolla bulaşmakta olan hastalıkların önlenmesi amacı ile kullanılmasıdır. Prezervatif bir tip doğum kontroldür. Prezervatifler su geçirmezler. Ayrıca esnek ve dayanıklı oldukları içinde başka işlemlerde de tercih edilmektedirler. Örneğin su geçirmez mikrofon oluşturulmak istendiğinde bu yola başvurulur. Prezervatif erkeğin sertleşmiş olan penisine takılır. Bu sayede de meninin partnerin vücuduna girmesine engel olunmuş olur. AIDS virüsünü yalnızca kutuda lateks yazan prezervatifler engellemektedir. Buna dikkat etmekte yarar vardır. Çünkü bu virüs oldukça küçük olduğu için lateks dışında kullanılan diğer maddelerin arasından rahatlıkla geçmektedir.

Prezervatiflerin 400 yıldan beri kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde prezervatifler lastikten yapılmaktadır. Fakat bazı prezervatifler kauçuk veya da kuzu bağırsağı gibi maddelerden yapılmaktadır. Ayrıca dünyada 46 milyona yakın çiftin prezervatif kullandığı henüz belirtilmeyen kaynaklar tarafından sonuçlanmıştır. Prezervatifi genellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan kişilerin kullanmakta olduğu da bilinmektedir.

Prezervatif ön sevişme esnasında da rahatlıkla kullanılabilir ve hatta takılmalıdır. Penisin, partnerinizin organına dokunması halinde birçok hastalık çok kolay yolla bulaşabilmektedir. Unutmayın ki cinsel yolla bulaşmakta olan hastalıklar yalnızca cinsel birleşme esnasında bulaşmaz.

Prezervatifin nasıl takıldığını kısaca anlatmak gerekirse öncelikle ilk olarak prezervatifin paketini düzgünce açın. Bu işlemi kenarından yırtarak dikkatle yapın ve bu esnada prezervatifin hangi yöne doğru yuvarlandığını anlamaya çalışın. Bu yönü anladıktan sonra ise dikkatlice paketten çıkartın. Prezervatif takılmadan hemen öncesinde penis erekte olmuş olmalıdır. Takma işlemini penisin baş tarafından başlatarak aşağı doğru yuvarlamalısınız. Bu işlemde hava boşluğu oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Yalnızca baş kısmı iki parmakla sıkılmalı ve orada hava, boşluk kalması sağlanmalıdır. Bu bırakılan bölün penisten çıkacak sperm içindir. Eğer buna dikkat edilmezse o anki basınçla prezervatif yırtılabilir veya kenardan sızıntı oluşturabilir. İlişki esnasında yaşanılacak tek sorun kuruluğun verdiği etkiyle prezervatifin yırtılması olabilir. Bu sebeple kontrol altında olmalı veya prezervatifi takmadan önce içine birkaç damla kayganlaştırıcı koyabilirsiniz. Boşalma olduktan sonra o anda prezervatifi kesinlikle çıkarmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu esnada da prezervatifinizin sonunu elinizle kavrayarak spermlerin buradan dökülmelerine engel olabilirsiniz. Ucundan çekip tek hamlede çıkartın. Sonrasında ise düğüm atarak çöpe atabilirsiniz. Prezervatifinizi sık sık değiştirmeniz gerektiğini de unutmayın.

Prezervatiflerinizi almak, kullanmak, değiştirmek kadar saklamakta oldukça önemlidir. Eğer ki doğru saklamazsanız prezervatifler ciddi derece de deforme gerçekleşebilir veya da yırtılabilir. Prezervatiflerin genellikle cüzdanda veya cepte taşındığı bilinmektedir. Bu hareket fazlasıyla yanlış bir harekettir. Prezervatif kesinlikle kuru, karanlık ve de serin bir ortamda saklanmalıdır. Buna dikkat ederseniz prezervatiflerinizin de ömrü uzun olur. Ayrıca paket kullanma esnasından hemen öncesinde açılmalıdır. Her yeni ilişki esnasında kullanılmamış yeni prezervatifler tercih edilmelidir. Daha önceden açılmış paketler işlevini kaybetmiş olacakları gibi beklenen güvenceyi de veremeyeceklerdir. Bir diğer önemli ayrıntı da kullanımdan hemen önce veya sonra kontrol etmektir. Bu aslında önemli bir ayrıntıdır. Çünkü piyasa da kalitesi düşük markalar da yer almaktadır ve bunların uç kısmı delik olabilmektedir. Prezervatif bebek istemeyen ailelerimiz için oldukça iyi ve güvenli koruma yöntemidir. Cinsel yolla bulaşabilecek olan hastalıkların engellenmesi açısından da önemlidir. Prezervatif kullanılmadan önce sağlık kuruluşlarından yardım almaya kesinlikle gerek olmayacaktır. Her kişi bu tek tek paketlenmiş olan prezervatifleri gönül rahatlığıyla kullanabilir. Çünkü sağlık açısından herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

https://www.dermoeczanem.com/prezervatifler

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir