Süt Dişlerinin Çıkma ve Düşme Zamanları

Süt dişleri, bebeklik döneminin sekizinci ayından itibaren çıkmaya başlayan ve kalıcı dişler damak içerisinde olgunlaşıncaya kadar varlığı sürdüren dişlerdir. Süt dişleri, 2 buçuk yaşına kadar çıkmayı sürdürür. Süt dişlerinin yapıları incelendiğinde; aynı kalıcı dişler gibi sağlam bir mine tabakasına sahip oldukları görülebilir. Ancak süt dişleri, kalıcı dişlerin aksine, çok kısa bir kök yapısına sahiptir. Bu sebeple oldukça kolay süt dişleri kaybedilebilir. 6 yaşından sonra yavaş yavaş kaybedilen süt dişlerinin yerini, daha sağlam kök yapılarına sahip kalıcı dişler alır.

Süt dişleri, yukarıda bahsedilen sürelerde çıkmıyorsa bu durum genellikle genetik ya da beslenme bozukluklarının habercisidir. Bu sebeple geç çıkan süt dişi bulunan bebeklerin doktor kontrolünden geçirilmesi şarttır.

Süt dişleri oluştuktan sonra, sırayla çıkma eğilimi gösterirler. Çıkan her süt dişin alt bölgesinde, çene kemiğine kadar uzanan kökleri olan kalıcı dişler gelişimini tamamlar. Bir süt dişin zamanından çok önce düşmesi, dişlerde çarpıklaşma gibi sorunlara sebep olabileceğinden, süt dişleri de aynı kalıcı dişler gibi fırçalanmalıdır. Ayrıca düşen dişin bulunduğu boşluğun açık yara olması sebebiyle, bir enfeksiyon giriş kaynağı olması, bu durumu daha da önemli hale getirmektedir.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir